Terapia poliwagalna

  • Jak często łapiesz się na tym, że brak Ci towarzystwa?
  • Jak często masz wrażenie, że wszyscy o Tobie zapomnieli?
  • Jak często masz poczucie wyizolowania się od innych? 

Badanie dotyczące poczucia osamotnienia, potwierdzają w sposób naukowy to, co już od dawna wie Twój autonomiczny układ nerwowy. Potrzebujesz łączności społecznej z innymi ludźmi do tego, by móc się rozwijać i wzrastać. 

Pięknie o tym pisała Virginia Satir, systemowa terapeutka rodzin:

„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie.“ — 

Virginia Satir

Czy wiesz, że autonomiczny układ nerwowy to Twój osobisty system monitoringu? Jest jak czujnik dymu, zawsze zadający pytanie „Czy to jest bezpieczne?” Jego celem jest chronienie Ciebie, poprzez wyczuwanie bezpieczeństwa i ryzyka, wsłuchiwanie się w każdym momencie w to, co dzieje się w Twoim organizmie i wokół niego oraz w relacjach, jakie masz z innymi ludźmi. Dzieje się to poza świadomą świadomością. Jednocześnie możesz odbierać sygnały z ciała, które interpretujesz jako “z tym kimś nie mam tzw chemii, nie nadajemy na tej samej fali”

Dzięki wyjaśnieniu roli i zasad funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego możesz rozważyć powody, dla których Ty zachowujesz się w taki sposób, w jaki to robisz. Nawet wtedy, kiedy nie jesteś później z czegoś dumna lub dumny. Lubię zdanie Stephena Porgesa, twórcy teorii poliwagalnej:

„Każde zachowanie jest w służbie przetrwania”. 


Praktyczne ujęcie terapii poliwagalnej przyczyni się do tego, że nauczysz się panować nad swoim wewnętrznym rozregulowaniem. 

Znajomość własnej mapy autonomicznej wniesie w Twoje życie więcej łatwości w rozpoznawaniu tego, co sprzyja twojemu dobremu samopoczuciu, a co wytrąca spokój i harmonię. Zyskasz świadomość dlaczego pojawia się zdenerwowanie, złość, gniew, smutek, czy inne emocje. Zobaczysz co pomaga Ci wracać do równowagi. 

Oferuję: 

  • terapię poliwagalną w formie sesji indywidualnych (stacjonarnie lub online)
  • szkolenia z zakresu teorii poliwagalnej (stacjonarnie lub online)

Do zobaczenia. Skontaktuj się ze mną TUTAJ