Do spełnionego życia potrzebujemy uwzględnionych potrzeb. Aby wytropić potrzeby, nazwać i zgłębić a w efekcie zacząć świadomie zapraszać więcej energii do własnego życia, wspierające są informacje, które przekazują uczucia. Jak zatem połączyć kropki i odczytać to, co mówią uczucia przyjemne i nieprzyjemne? To jest bardzo proste i jednocześnie nie jest łatwe.
Zdarza mi się słyszeć od ludzi: “tyle lat już zgłębiam porozumienie i ciągle jestem szakalem dla siebie i dla innych”. Doświadczyłam, że rozumiejąc zasady funkcjonowania i rolę autonomicznego układu nerwowego łatwiej jest zintegrować Porozumienie bez przemocy, które inspiruje nas, do spojrzenia na nasze ludzkie zachowania właśnie przez pryzmat uczuć i potrzeb.
Autonomiczny układ nerwowy znajduje się w centrum naszego codziennego życia, ponieważ kształtuje nasze poczucie bezpieczeństwa i wpływa na zdolność do nawiązywania i utrzymywania relacji ze sobą i z innymi. Chroniczny stres i trauma przerywają rozwój autonomicznej regulacji i uniemożliwia tworzenie obwodów bezpiecznego połączenia. Znając 3. zasady porządkujące wiedzę o autonomicznym układzie nerwowym, potrafimy skutecznie towarzyszyć tak sobie jak i naszym klientom, współpracownikom czy domownikom, w przejściu od adaptacyjnych reakcji na przetrwanie do autonomicznie regulowanego stanu bezpieczeństwa.
Zapraszam Ciebie do rozważenia spotkań ze mną i włączenia perspektywy życia z wykluczeniem wszelkiej przemocy, przemocy rozumianej jako:
1. Przemocy w umyśle, która zaczyna się w Twoim teatrze mentalnym: “Przez Ciebie jestem zła…”, “To moja wina…”, “Nie jestem wystarczająco dobra, ładna..”, “Musisz to zrobić tak jak ja Ci mówię”, “Ale to on…., ale to ona….” Ta przemoc, którą kolektywnie stosujemy jednocześnie nie zaczęła się od naszego pokolenia. Jest obecna w przekazach międzypokoleniowych, w porzekadłach i zadaniach w prawdziwość których wierzymy.
2. Przemocy słownej, która jest wypowiadana w postaci krytyki, która jest praktycznym zastosowaniem osądów moralnych i żądań
“Przez Ciebie jestem zła, To moja wina, “Musisz to zrobić”, “Powinnaś tak postąpić ….Albo zrobisz tak jak mówię albo…
3. Przemocy w czynach, takich jak stosowanie kar i nagród ( tak nagród też, to odwrotna strona kar) klapsów, bicia i wszelkiej przemocy fizycznej.
Porozumienie bez przemocy postrzegam jako sposób życia, jako postawę w stosunku do siebie i innych ludzi, opartą na byciu w empatycznym i szczerym kontakcie. Aby częściej bywać w połączeniu ze sobą i z innymi, wspierająca jest empatia i radykalna szczerość. Ta w odróżnieniu od krytyki jest możliwa, jeśli w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne, wykonasz zwrot ku sobie z pytaniem “Co mi to robi? „Jak się czuję”
Jeśli obserwujesz u siebie impulsy do zachowań lub zachowania typu:
Jak pisze Miki Kashtan, jedna z moich ulubionych autorek.
Jeśli masz gotowość na spotkanie się ze sobą, w drodze do życia z wykluczeniem wszelkiej przemocy (w tym przemocy wobec siebie) jestem do dyspozycji.
Oferuję:
Kurs porozumiewania się w idei Marshalla B. Rosenberga, oparty jest na bezprzemocowym światopoglądzie, wywodzącym się z nurtu psychologii humanistycznej. Marshall proponuje nam bardzo konkretne narzędzia i procesy do transformacji nawyków komunikacyjnych, wierząc, że kiedy opieramy się na porozumieniowych założeniach, kontakt ze sobą i kontakt z innymi staje się możliwy, nawet wtedy, kiedy jest trudno. Porozumieniowy model 4 kroków, jeśli jest przez nas ludzi praktykowany, umożliwia zmianę społeczną w kierunku niezwykle świadomego życia z wykluczeniem wszelkiej przemocy.
Przeżywki
Warsztaty mają charakter praktyczny, są oparte na przeżywkach. Wierzę, że doświadczenie ma moc w osobistej zmianie. Pracuję w formie DEMO, następnie doświadczamy w dwójkach, trójkach, czasem na forum. Jednocześnie Ty decydujesz czy masz gotowość wziąć udział w ćwiczeniu czy nie. Zbieramy z doświadczeń rozkminy i refleksje. Dzięki temu, mamy jako ludzie więcej jasności co do sensu i znaczenia przekazywanych treści.
Trening
Pracujemy na autentycznych przykładach trenerki i uczestniczek oraz uczestników kursu.Zależy mi na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni, w której uczestniczki i uczestnicy kursu mogą swobodnie dzielić się swoimi odczuciami, doświadczeniami i refleksjami. Podczas zajęć pracujemy w dwójkach, trójkach i innych mini podgrupach.
Praktyka między spotkaniami
Pomiędzy spotkaniami zapraszam do:
1. Obserwacji siebie, swoich zachowań i prowadzenie notatek optymalnie ok. 5. min dziennie
2. ćwiczenia w parach pomiędzy zajęciami, ok. 20. min na tydzień
3. Stałego kontaktu w zamkniętej grupie
Etap 1. Kurs dla grupy początkującej – 36 godzin ( 12 spotkań X 3h, 17:30-20:30 , co 2. tygodnie, we wtorki
Podczas Etapu 1. czyli tego właśnie kursu, prawdopodobnie doświadczysz:
Najbliższy termin kursu TUTAJ
Etap 2. Kurs dla grupy zaawansowanej – 36 godzin ( 12 spotkań X 3h, tj 17:30-20:30 , co 2. tygodnie, we czwartki
Podczas Etapu 2. czyli tego właśnie kursu, prawdopodobnie doświadczysz:
Najbliższy termin kursu TUTAJ
Do zobaczenia. Iza