Terapia IFS (Internal Family System)

Jeśli:

1.Obserwujesz u siebie pracoholizm, zakupoholizm lub inne holizmy.

2. Towarzyszy Ci lęk, bezradność, poczucie braku wartości, głęboki wstyd, pustka, dysharmonia.

3. Masz poczucie utknięcia w życiu, braku gotowości do działania, nie podejmujesz decyzji.

4. Doświadczasz natręctwa myśli, typu: “to jest moja wina”, “nie jestem wystarczająco dobrym człowiekiem” albo “nie jestem warta lub wart kochania”.

5. Miewasz obsesje, kompulsje, pasywność, emocjonalną obojętność, ataki paniki, stany depresyjne, hiperaktywność, koszmary nocne.

6. Obserwujesz u siebie nadmierną odpowiedzialność, poczucie winy, złość, agresję.

7. Miewasz stany przytłoczenia, zamartwiania się, niepokoju.

8. Masz rozproszoną uwagę i brak koncentracji.

9. Towarzyszą Ci uzależnienia.

10. Kompulsywnie korzystasz z mediów społecznościowych.

Jako Praktyk IFS zapraszam do najpiękniejszej ze wszystkich podróży, do podróży wewnętrznej.

Internal Family Systems (IFS) zakłada, że każdy z nas ma dostęp do wewnętrznych zasobów miłości własnej i samoregulacji.

Jest to depatologizujące podejście, które pomaga ludziom zrozumieć ich doświadczenia życiowe w bezpieczny i oparty na współpracy sposób. Terapia IFS bazuje na pracy przez doświadczanie.

Internal Family Systems, po polsku, System Wewnętrznej Rodziny, to koncepcja stworzona przez dr. Richarda Schwartza, i jest to:

  1. Teoria wielorakiej osobowości 
  2. Model terapeutyczny
  3. Filozofia życia i sposób budowania relacji

IFS to spojrzenie na człowieka przez pryzmat  wielorakiego umysłu,  osobowości złożonej z wielu części, niosących swoje przekonania i przysięgi, emocje, pobudzających do określonych zachowań czy działań. 

Podstawą modelu IFS jest to, że ludzie składają się naturalnie z „części”. Co to oznacza? Na przykład, jeśli zastanawiasz się, czy iść na imprezę, możesz mieć: część, która jest podekscytowana spotkaniem z przyjaciółmi, inną część, która martwi się co na siebie włożyć? oraz taką, która chciałaby pójść spać bez zarywania nocy i jeszcze inną, która czuje się winna, że zostawia dzieci pod opieką babci. Części, są jak rodzina i jak to w rodzinie kochają się, kłócą, tworzą koalicje albo nieprzychylne sobie obozy. Każda z części ma swoją historię, zazwyczaj określoną rolę do spełnienia. Większość z nich powstała do 6. roku życia i powtarza strategie działania oraz reagowania, obrane wówczas. Tak jakby czas się dla nich zatrzymał.
Podstawowym założeniem IFS jest, że każdy z nas posiada JA – pełne życzliwości, ciekawościi uważności, które jest najlepszym przywódcą dla Twojego wewnętrznego systemu. Bywa jednak tak, że to części przejmują dowodzenie. Kiedy poznasz swoje części, ich przekonania i przysięgi możesz zadbać o nie i odciążyć te, które tego potrzebują z ich ekstremalnych przekonań lub przysiąg oraz uczuć, oddając jednocześnie przywództwo “JA”. Wówczas cały Twój wewnętrzny system odzyska harmonię i równowagę.

IFS jest zarówno modelem terapeutycznym, jak i filozofią życia oraz patrzenia na człowieka, przez pryzmat wielorakiej osobowości. Kiedy zapraszasz IFS do swojego życia staje się on również sposobem budowania relacji z innymi.


W pracy terapeutycznej IFS, możliwe są do uzyskania następujące korzyści: 

  • wsłuchanie się i nawiązanie empatycznego kontaktu z własnym wnętrzem
  • zbudowanie wewnętrznego zaufania, wewnętrznej harmonii
  • odciążenie Twojego systemu ze starych ról i wzorców zachowań
  • uzdrawianie traum w tym: traum rozwojowych, relacyjnych, traumatycznych doświadczeń wcześniejszych pokoleń
  • osiągniecie stanu samoprzywództwa

Oferuję: 

  • terapię IFS w formie sesji indywidualnych 60 minut lub 90 minut (stacjonarnie lub online)
  • terapię dla PAR w formie sesji indywidualnych 60 minut lub 90 minut (stacjonarnie lub online)
  • wprowadzenie do IFS dla osób prywatnych – warsztaty (stacjonarnie lub online)

Do zobaczenia. Skontaktuj się ze mną TUTAJ

Być może najlepszym sposobem na rozpoczęcie pracy z IFS byłoby dla Ciebie obejrzenie krótkiego wywiadu z jego Dr. Richard Schwartz explains Internal Family Systems (IFS) – YouTube lub / i dłuższego https://youtu.be/tezLxoSU-Ow